Technologia ultradźwiękowa ma tę przewagę nad do tej pory stosowanymi, że nie dochodzi do zwęglenia okolicznych tkanek, tak jak przy użyciu tradycyjnej elektrokoagulacji. Metoda ta zapewnia nie tylko mniejszą traumatyzację tkanek ale i większą elegancję operacji. Zabiegi są krótsze, mniej inwazyjne. Przy użyciu noża harmonicznego ta „chirurgiczna precyzja” jest jeszcze bardziej widoczna - dodaje ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Krótszy czas operacji oznacza mniejsze obciążenie organizmu pacjentów, do tego dochodzi krótszy czas gojenia ran. Operowanie nożem harmonicznym jest prostsze, szybsze i efektywniejsze - podkreślają specjaliści. - Po tych zabiegach nie występuje martwica w tkankach, tym samym pacjentki szybciej wracają do formy, szybciej się regenerują i nie powstają blizny w takim zakresie jak przy użyciu innych technik operacyjnych. Nie stosujemy też materiałów szewnych, nie zostawiamy przez to żadnych ciał obcych w organizmie pacjentek. Na początku nóż harmoniczny będzie wykorzystywany do tych największych, najtrudniejszych operacji, po to by skrócić ich czas i poprawić efektywność
Technologia ultradźwiękowa, wykorzystywana w nożu harmonicznym, ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną elektrokoagulacją. Przede wszystkim nie powoduje ona zwęglenia okolicznych tkanek, co minimalizuje traumatyzację tkanek i zwiększa elegancję operacji. Dodatkowo, zabiegi z wykorzystaniem noża harmonicznego są krótsze i mniej inwazyjne. Specjaliści podkreślają, że operowanie nożem harmonicznym jest prostsze, szybsze i bardziej efektywne.
Nóż harmoniczny zapewnia również większą precyzję w operacjach, co jest szczególnie ważne w przypadku trudniejszych zabiegów, takich jak usuwanie drobnych narządów czy węzłów chłonnych. Dzięki temu, czas operacji jest skracany, co zmniejsza obciążenie organizmu pacjenta, a także przyspiesza proces gojenia ran. Ponadto, przy użyciu noża harmonicznego nie występuje martwica tkanek, a pacjenci wracają do zdrowia szybciej i bez większych blizn.
Zdzisław Olejniczak, specjalista ds. programowych Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa opolskiego.
1Patryk Trybulec – Naczelnik Wydziału Zdrowia i Organizacji Pozarządowych w Starostwie powiatowym w Będzinie.
1Halina Śmieja, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalu nr 2 w Bytomiu.
1Marzena Seledyn, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalu powiatowym w Szczytnie.
1