Pomagamy modernizować
placówki medyczne

Dlaczego układanie pacjenta na brzuchu i boku jest tak ważne?

Pozycjonowanie pacjentów na oddziałach intensywnych, rehabilitacyjnych i pobytowych to powszechne zagadnienie, na które poświęca się coraz więcej czasu. Rozwój choroby COVID-19 zaczął upowszechniać stosowanie ułożenia chorego na brzuchu. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż u osób z zaburzeniami wymiany gazowej spowodowanej spadkiem powierzchni czynnej płuc, powinno się rozważać możliwość zastosowania pozycji brzusznej, oczywiście po wcześniejszym wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań.

Układanie na brzuchu (PP, ang. prone position) jest skutecznym, a zarazem jeszcze niedocenianym narzędziem w leczeniu umiarkowanie ciężkich stanów ostrej niewydolności oddechowej (ARDS, ang. acute respiratory distress syndrome). Terapia ta może uratować życie w ciężkich stanach ARDS wymagających inwazyjnej wentylacji mechanicznej.

Pozycjonowanie pacjenta to nie tylko układanie na brzuchu. To ogół czynności prowadzących do poprawy stanu zdrowia. Już samo układanie na boku może w określonych stanach prowadzić do poprawy oddychania.

Przechyły boczne w łóżku wykorzystywane są w wielu aspektach opieki nad pacjentem. W ujęciu klinicznym niewątpliwie mogą wspomagać oddychanie i odkrztuszanie przy układaniu na boku oraz pełnić funkcję prewencyjną w stosunku do problemu odleżyn. W ujęciu pielęgnacyjnym przydają się niemal każdego dnia. Przechyły wspomagają codzienne procedury pielęgnacyjne, jak mycie pacjenta, przebieranie, zmiana pościeli czy bezpieczne opuszczanie łóżka. Usprawniają rehabilitację, a przede wszystkim odciążają personel medyczny, oszczędzając kręgosłupy i niwelując wysiłek fizyczny.

Właśnie dlatego promujemy rozwiązania, które po prostu ułatwiają codzienną pracę pielęgniarek. Łóżko z przechyłami bocznymi jest tego bardzo dobrym przykładem. Jak ono działa?

Unikalne 12-sekcyjne leże nie przechyla się całe, a jedynie jego dedykowane fragmenty, co pozwala na odpowiednie i bezpieczne ułożenie pacjenta. Dzięki takiej formule nie ma możliwości, aby pacjent niekontrolowanie przechylał się na boki. Zatem nie ma potrzeby stosowania kolejnych zabezpieczeń i pozycjonerów, jak to wygląda w standardowych łóżkach, gdzie przechyla się jednocześnie cała powierzchnia leża.

Czy na takie leże można położyć zmiennociśnieniowy materac przeciwodleżynowy? Jak najbardziej. Warto zaznaczyć, iż połączenie przechyłów bocznych z terapią antyodleżynową daje bardzo dobre rezultaty. Wykonując nawet minimalny przechył leża, zmieniamy środek ciężkości, co korzystnie wpływa na redystrybucję ciśnienia w materacu i lepszą pracę całego systemu.

Przechyły boczne w łóżku to nie tylko wspomaganie przy ułożeniach pacjenta, ale także nowa jakość pracy na oddziale i minimalizacja wysiłku fizycznego. To pomoc w procedurach pielęgnacyjnych, wpływ na aspekty kliniczne oraz sprawniejsza rehabilitacja chorego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl