Pomagamy modernizować
placówki medyczne

Pięć trendów technologicznych, które zmienią jakość opieki szpitalnej

Podnoszenie poziomu opieki szpitalnej to jedno z ważniejszych globalnych zadań. Zwłaszcza że postęp technologiczny otwiera przed szpitalami możliwości, o jakich do niedawna można było jedynie marzyć. Technologia w służbie medycyny rozwija się bardzo dynamicznie na wielu polach. Aktualnie zainteresowania naukowców i inżynierów skupiły się na pięciu rozwiązaniach technologicznych, które według badań znacząco usprawnią jakość i efektywność pracy personelu szpitalnego. Zgodnie z prognozami większość szpitali na świecie powinna je wprowadzić w ciągu najbliższej dekady.

technologia medyczna

 

Sieć kompatybilnych urządzeń medycznych. W założeniu każda osoba hospitalizowana zostanie wyposażona w przenośne urządzenia monitorujące jej stan zdrowia połączone z systemem komputerowym, który automatycznie zarejestruje wszelkie nieprawidłowości. Co więcej, system będzie obejmował wszystkie specjalistyczne urządzenia, w rodzaju pomp insulinowych i stymulatorów pracy serca, które będą reagować automatycznie na każdą zmianę stanu zdrowia pacjenta, uruchamiając się w stosownym trybie.

technologia medyczna

 

Ogólnodostępne dane i wyniki. Obecnie dane i wyniki badań pacjentów przechowywane są osobno, nierzadko w postaci odczytów z poszczególnych urządzeń. Część szpitali zdołała stworzyć spójny system danych pacjentów, ale przeważnie obejmuje to jedynie wyniki badań i obserwacji przeprowadzanych w konkretnym szpitalu, bez uwzględnienia tychże wyników z innych placówek. Celem jest stworzenie kompleksowego systemu danych przechowywanych na ogólnodostępnych platformach lub w chmurze, gdzie profil każdego pacjenta, odpowiednio zabezpieczony, będzie zawierał komplet wyników badań i informacji o stanie zdrowia, dostępny z każdego urządzenia mobilnego dla wszystkich osób upoważnionych.

Systemowe plany leczenia. Samo magazynowanie danych, nawet jeśli zostało doskonale przygotowane, nie przekłada się na jakość opieki. Zatem kolejnym krokiem po wprowadzeniu ogólnodostępnego systemu danych i wyników jest zadbanie o ich użyteczność. Rzecz polega na szczegółowym zanalizowaniu i zinterpretowaniu wyników oraz uczynieniu ich integralną częścią planu leczenia pacjenta, na bieżąco modyfikowanego pod wpływem napływu nowych informacji medycznych.

Lekarz dostępny od zaraz. Nie chodzi tu wcale o nieustanne ślęczenie lekarzy na dyżurach czy przykucie ich do pagerów, ale o wysoko rozwiniętą technologię tzw. telemedycyny (telehealth), tworzącą spójny system opieki zdalnej. Obejmuje on nie tylko natychmiastowe reagowanie na wezwania w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia, lecz także standardowe przeglądy, wizyty kontrolne, wywiady lekarskie (w trybie audio lub wideo), część okresowych badań – słowem wszystkie te aspekty opieki zdrowotnej, które nie wymagają osobistego stawienia się w szpitalu czy poradni, lub sytuacje, w których obecność pacjenta w placówce medycznej z różnych przyczyn nie jest możliwa.

technologia medyczna

Wydruki 3D. Technologia druku trójwymiarowego ma ogromny potencjał w medycynie. Już znajduje zastosowanie w wykonywaniu protez i implantów, zwłaszcza implantów stawów czy zębów, a także w wytwarzaniu komórek i tkanek, np. komórek serca, wątroby, komórek macierzystych, skóry. Obecnie prowadzi się badania nad możliwościami wykorzystania druku 3D do replikacji całych organów na potrzeby transplantologii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl