Pomagamy modernizować
placówki medyczne

Funkcjonalność łóżek pobytowych

Łóżka pobytowe wraz z szafą przyłóżkową to podstawowy element wyposażenia każdej sali chorych. W poniższym artykule przedstawimy elementarne cechy tych mebli medycznych i zwrócimy uwagę na udogodnienia, jakie może wykorzystać personel medyczny w codziennych procedurach pielęgnacyjnych.

Manualne łóżko wcale nie oznacza najmniejszej funkcjonalności

Na rynku obserwuje się tendencję zmniejszenia udziału łóżek prostych, czyli sterowanych namulanie na rzecz łóżek elektrycznych. Jest to naturalny trend z uwagi na postęp techniczny i coraz to nowe rozwiązania. Dalej jednak udział łóżek nieelektrycznych w znakomitej większości polskich szpitali jest ogromny. Wynika to z różnych faktów – specyfiki oddziałów, ekonomii czy zapotrzebowania na określone rozwiązania.

Łóżko szpitalne

Łóżko szpitalne regulowane ręcznie

Łóżko proste to nie tylko rama z unoszoną głową i cztery kółka bez jakichkolwiek blokad. Dzisiaj łóżko nieelektryczne wykonane jest zupełnie inaczej, zgodnie z normami bezpieczeństwa i sugestiami personelu medycznego. Podstawową i kluczową zmianą jest zastosowanie odpowiedniego wypełnienia leża zamiast sprężynującej metalowej siatki nienadającej się ani do mycia i dezynfekcji, ani już zupełnie do ewentualnej reanimacji, montuje się sztywne wypełnienie, w postaci metalowych wentylowanych płyt lub sztywnego wypełnienia tworzywowego. Leże z takim wypełnieniem można łatwo umyć i utrzymać w czystości, co potwierdzi każda pielęgniarka epidemiologiczna. Drugim kluczowym elementem łóżka prostego nowej generacji jest regulacja wysokości leża. Nie jest ważne, w jaki sposób jest ona dokonywana, ale podnosi ona ogromnie funkcjonalność łóżka. Zawsze wysokie leże było problemem przy schodzeniu czy wchodzeniu na łóżko dla pacjentów oraz pacjentek oddziałów wewnętrznych, geriatrycznych, ginekologicznych, osób starszych i niższego wzrostu. Ponadto należy pamiętać, iż obniżenie wysokości leża wpływa na minimalizację negatywnych konsekwencji upadku z łóżka, co nie pozostaje bez znaczenia przy coraz bardziej roszczeniowych pacjentach. Dlatego zaleca się zawsze obniżanie łóżka do minimum podczas snu osób hospitalizowanych.

Łóżko szpitalne

Łóżko szpitalne Solid, wypełnienia leża

Do równie ważnych elementów nowoczesnych łóżek prostych możemy zaliczyć dodatkowe akcesoria, a szczególnie półkę pod leżem. Można powiedzieć, że to nic szczególnego, ale rozwiązuje problem stawiania kaczek na podłodze czy innych elementów wykorzystywanych incydentalnie na oddziale.

Łóżko szpitalne

Łóżko szpitalne Solid, półki pod leżem

Łóżko pobytowe nie musi także odstraszać wyglądem . Tworzywowe koloryzowane szczyty, łatwe do mycia i utrzymania w czystości nadają estetyczny wygląd, a dzielone barierki boczne zabezpieczają pacjenta na całej długości leża. Łóżko może także zostać wyposażone w lekkie i wytrzymałe poręcze aluminiowe składane bezwysiłkowo za pomocą jednej ręki. Płynne regulacje segmentu pleców i nóg umożliwiają uzyskanie wymaganej i wygodnej pozycji osobie hospitalizowanej. Warto tu jeszcze wspomnieć o wymiarach zewnętrznych łóżka, a przede wszystkim o szerokości całkowitej, która ze względu na mobilność nie powinna przekraczać 97-98 cm szerokości. Parametr ten jest dość kluczowy dla szpitali mieszczących się w starych budynkach, gdzie prześwity drzwi nie są dostosowane do aktualnych norm i wszędzie tam, gdzie wymagane jest sprawne manewrowanie łóżkiem.

Łóżko szpitalne

Łóżko szpitalne ERGO z barierkami

Ile może kosztować opisane łóżko regulowane manualnie ze zmienną wysokością leża i barierkami? W zależności do wyposażenia to koszt między 2,5 do 3 tysięcy złotych za kompletne łóżko z materacem.

Łóżko elektryczne na oddziały pobytowe

Decydując się na wstawienie łóżek sterowanych z pilota na oddział pobytowy, podobnie jak w łóżkach prostych należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim na opisywane wyżej wypełnienie leża – czy jest sztywne i łatwe do utrzymania w czystości. Nie bez znaczenia są też barierki, które obligatoryjnie winny występować w łóżkach elektrycznych. Mogą być to barierki aluminiowe składane wzdłuż ramy leża lub poręcze dzielone tworzywowe służące również jako podpory do wstawania. Warto zwrócić uwagę, czy leże obniża się do minimum 40 cm, aby umożliwić wygodne i bezpieczne korzystanie z łóżka. Nasuwa się jeszcze pytanie, czy łóżko powinno mieć przechyły wzdłużne? Otóż ze względów bezpieczeństwa na oddziały pobytowe w przeciwieństwie do sal intensywnego nadzoru nie zaleca się umieszczania w łóżku przechyłów Trendelenburga. O wiele lepiej zadbać, aby łóżko posiadało przykładowo uchwyty na wieszak kroplówki, ewentualną ramę ortopedyczną czy centralną blokadę kół, którą będziemy wykorzystywać nieporównywalnie częściej, niż ewentualne przechyły wzdłużne. Koszt kompletnie wyposażonego łóżka elektrycznego z materacem i barierkami to około 5 tysięcy złotych.

Łóżko szpitalne

Łóżko szpitalne Novo

Szafki przyłóżkowe jako uzupełnienie łóżka

Nieodzownym elementem wyposażenia łóżka jest szafka dla pacjenta. Na rynku obecna jest niezliczona ilość rodzajów szafek, ale zasadniczo można je podzielić na rozwiązania ekonomiczne oraz droższe. Do pierwszej grupy zaliczamy szafki kontenerowe w całości wykonane z tworzywa sztucznego lub z metalu i tworzywa sztucznego w budżecie około 500 zł. Są to lekkie szafki z szufladą, zamykaną i regulowaną półką oraz wysuwanym przednim blatem. Szafki dodatkowo wyposażone są w haczyki i relingi na ręczniki oraz kółka z blokadami. Zaletą tych mebli medycznych jest estetyka, łatwość utrzymania w czystości ze względu na brak dokręcanych elementów oraz szeroki wybór kolorystyki.

Szpitalna szafka przyłóżkowa

Szafka przyłóżkowa z lakierowanej stali

Drugą grupą są szafki przyłóżkowe z regulowanym blatem bocznym oparte konstrukcyjnie na profilach aluminiowych i wysokoodpornej płycie HPL. Nie jest to rozwiązanie tanie, ponieważ solidne szafki przyłóżkowe z blatem do jedzenia to wydatek 1400-1800 zł. Zaletą takiego rozwiązania jest uniwersalność i trwałość. Blat boczny posiada regulację wysokości i jest chowany do boku, dzięki temu nie powiększa gabarytów szafki. Nie zalecamy tylko stosowania blatów do jedzenia z regulowanymi przechyłami, ponieważ pacjenci często wylewają spożywane płyny. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się tu stabilny blat z regulacją wysokości. Warto zwrócić uwagę, iż w tym przedziale cenowym drzwiczki i szuflady często wyposażone są w mechanizm samo domykający, a aluminiowe uchwyty oraz relingi są standardem.

szpitalna szafka przyłóżkowa

Szafka przyłóżkowa z rozkładanym stolikiem

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl