Pomagamy modernizować
placówki medyczne

Ogrzewanie pacjenta

Ogrzewanie pacjenta jako metoda zapobiegania niezamierzonej hipotermii śródoperacyjnej. Przegląd systemów grzewczych: przepływowe ogrzewacze płynów infuzyjnych, materace i koce grzewcze na bloku operacyjnym, sorze i oiomie. 

 

Hipotermia może prowadzić do wielu konsekwencji. Niezamierzone obniżenie temperatury ciała powoduje m.in. podwyższenie częstości występowania zakażeń i zmniejszenie aktywności agregacyjnej płytek krwi. Niezamierzona hipotermia śródoperacyjna może skutkować również wydłużeniem czasu działania środków zwiotczających mięśnie oraz opioidowych leków przeciwbólowych. Ponadto niezamierzone obniżenie temperatury ciała zwiększa ryzyko występowania incydentów wieńcowych oraz nasila zapotrzebowanie organizmu na tlen. Niezamierzone wyziębienie ciała może także przyczynić się do powstawania odleżyn, a także do dalszych powikłań chorobotwórczych.


podgrzewacz3kadr


 

W jaki sposób należy zapobiegać utracie ciepła przez ciało pacjenta?


Istnieje wiele metod i narzędzi, które pozwalają wpływać na temperaturę ciała organizmu. Sięgając po nie, należy mieć pełną świadomość istnienia zjawiska niezamierzonej hipotermii (nie mylić z pojęciem hipotermia terapeutyczna) oraz minimalizować warunki przyczyniające się do jego powstania. Pomocne może okazać się dobranie optymalnej temperatury pomieszczeń (sali operacyjnej, sali ratunkowej czy wybudzeń). W prewencji hipotermii śródoperacyjnej ważne jest też monitorowanie temperatury ciała pacjenta. Monitorowanie głębokości ewentualnego snu czy stosowanie ciepłych płynów do płukania jam ciała.


podgrzewaczroznycieProstym sposobem zapobiegającym utracie ciepła jest ogrzewanie podawanych płynów infuzyjnych. Stosuje się do tego proste w użyciu oraz stosunkowo niedrogie ogrzewacze przepływowe płynów infuzyjnych. Mogą być to niewielkie, kompaktowe i lekkie urządzenia wielkości smartfonu, które poprzez umieszczenie drenu w jego środku, skutecznie podgrzewają podawane płyny do zadanej temperatury. Tego typu urządzenie do ogrzewania płynów infuzyjnych to aparat przenośny, który nie wymaga stosowania elementów zużywalnych. Podobną grupą są także ogrzewacze kołowe. Większe i cięższe urządzenia o tej samej zasadzie działania (dren nawinięty na koło grzewcze ogrzewa dostarczany płyn). Stosuje się je raczej stacjonarnie. Ich zaletą jest wbudowany akumulator, który podtrzymuje ogrzewanie podczas zaniku zasilania. 
Przedstawione powyżej urządzenia sprawdzą się w 90% przypadków, gdzie wymagane jest ogrzewanie płynów w działaniach doraźnych oraz prewencyjnych. Natomiast do masowych przetoczeń stosuje się urządzenia bardziej wydajne, 2-3 krotnie droższe. Wyposażone są one w wymienne, jednorazowe kartridże, które oddzielnie należy dokupić. Zasada ogrzewania jest tu podobna. Urządzenia różnią się jedynie wydajnością.


podgrzewaczbebnowyDrugim sposobem pozwalającym na aktywne, powierzchniowe ogrzewanie pacjenta jest jego owiew ciepłym powietrzem poprzez jednorazowe koce (ogrzewanie konwekcyjne). Sposób sprawdza się w miejscach, gdzie stosowanie jednorazowych koców jest uzasadnione ekonomicznie i wygodne dla pracy personelu. Tego typu rozwiązania stosowane są  głównie na oddziałach ratunkowych. Na blokach operacyjnych hałas generowany przez dmuchawę ciepłego powietrza jest zbyt uciążliwy. Bardziej efektywną metodą utrzymania odpowiedniej temperatury ciała pacjenta jest ogrzewanie kontaktowe – materace i koce grzewcze. Materace grzewcze, występujące w różnych rozmiarach, najczęściej wykorzystuje się na salach operacyjnych. Materac grzewczy na stół operacyjny kładziony jest na nim bezpośrednio, a następnie układany jest pacjent. Czasami maty grzewcze wykorzystuje się na oddziałach ratunkowych, układając je na wózkach do przewożenia chorych. Zaletą takiego systemu ogrzewania pacjenta jest to, że ciepło nie wydostaje się na zewnątrz. W przeciwieństwie do systemów ogrzewania ciepłym powietrzem, nie dochodzi więc do ogrzewania otoczenia. Materac ogrzewa pacjenta równomiernie na całej powierzchni do zadanej temperatury. Ten sam efekt wykorzystują koce grzewcze, które najczęściej stosowane są na oddziałach intensywnych (na łóżkach) oraz oddziałach ratunkowych (na wózkach). System ogrzewania kontaktowego posiada jednostkę centralną, która steruje i monitoruje temperaturę podłączonych urządzeń.  Do urządzenia można przyłączyć jednocześnie materac do ogrzewania pacjenta oraz koc do ogrzewania pacjenta, tworząc zestaw do ogrzewania pacjenta lub dwa koce grzewcze i stosować na dwóch różnych stanowiskach.  

Jak ogrzać pacjenta z hipotermią? 

Pomogą materace grzewcze i podgrzewacze do płynów infuzyjnych
Hipotermia to temperatura ciała poniżej 36 stopni Celsjusza. Może być zamierzonym działaniem leczniczym (to tzw. schładzanie poreanimacyjne) albo zdarzyć się przypadkowo podczas operacji albo po wypadku. Ogrzewanie pacjenta w hipotermii, utrzymanie temperatury pacjenta oraz ogrzewanie pacjenta przed operacją to ważne kwestie w medycynie.

Konsekwencje hipotermii śródoperacyjnej mogą być poważne: obniżenie temperatury ciała chorego zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń, ma wpływ na metabolizm leków, układ krążenia czy krzepnięcie krwi. Na szczęście istnieje cały system zapobiegania hipotermii.

Urządzenie do ogrzewania pacjenta to na przykład mata i materac grzewczy, ale także specjalny podgrzewacz do płynów infuzyjnych. Cena takich urządzeń jest zróżnicowana, ale na rynku można znaleźć odpowiednią ofertę dla danej placówki.

Materace i maty do ogrzewania pacjenta na bloku operacyjnym podtrzymują odpowiednią temperaturę jego ciała. Ogrzewają go przed operacją, podczas operacji i całego pobytu na intensywnej terapii. Mata do ogrzewania pacjenta, materac grzewczy na stół operacyjny i tego typu urządzenia do utrzymania temperatury pacjenta składają się na system zapobiegania hipotermii i pomagają przywrócić odpowiednią temperaturę ciała pacjenta po operacji.

Zapobieganiu utracie ciepła służy też ogrzewanie płynów infuzyjnych. Doskonałym narzędziem do tego celu będzie przepływowy ogrzewacz płynów infuzyjnych i krwi.

Materace i maty do ogrzewania pacjenta na bloku operacyjnym podtrzymują odpowiednią temperaturę jego ciała. Ogrzewają go przed operacją, podczas operacji i całego pobytu na intensywnej terapii. Mata do ogrzewania pacjenta, materac grzewczy na stół operacyjny i tego typu urządzenia do utrzymania temperatury pacjenta składają się na system zapobiegania hipotermii i pomagają przywrócić odpowiednią temperaturę ciała pacjenta po operacji. Zapobieganiu utracie ciepła służy też ogrzewanie płynów infuzyjnych. Doskonałym narzędziem do tego celu będzie przepływowy ogrzewacz płynów infuzyjnych i krwi. Podczas operacji należy monitorować temperaturę ciała pacjenta, aby zapobiec utracie ciepła, ale także istotne jest używanie specjalistycznych akcesoriów, takich jak materace grzewcze oraz maty do ogrzewania pacjenta na intensywnej terapii, a także podgrzewacze do płynów infuzyjnych i krwi. Materac grzewczy i podgrzewacz płynów infuzyjnych to dobra i skuteczna prewencja hipotermii.


sliderfilm


 

Zdarzenia, które wpływają na wystąpienie hipotermii śródoperacyjnej to:

  • stan chorego (jego budowa ciała, temperatura wyjściowa),
  • temperatura na sali operacyjnej,
  • brak ubrania pacjenta,
  • wpływ znieczulenia (rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wpływ na ośrodek termoregulacji),
  • rodzaj i czas trwania operacji


Ogrzewanie noworodków

Na koniec warto również wspomnieć o tzw. ciepłych gniazdkach, czyli systemie ogrzewania dla noworodków. Stosuje się tutaj różne urządzenia ogrzewające – maty żelowe, włókna polimerowe, materace wodne. Jednym z takich urządzeń jest kompletny system ogrzewania noworodka wraz z dedykowanym łóżeczkiem Lulu. To prosty i bezpieczny system służący do zapobiegania oraz leczenia hipotermii u noworodków. Podobnie jak wyżej opisywany system grzewczy, ciepłe gniazdko składa się z jednostki centralnej z temperaturowym wyświetlaczem oraz z wodnego materaca lub żelowego grzejącego podkładu. Warto zwrócić uwagę, iż części grzewcze mogą być wyposażone w jednorazowe lub wielorazowe pokrowce z elementami antypoślizgowymi. Zarówno jednostka sterująca, jak i materac wodny zawierają wbudowane czujniki temperatury, aby w bezpieczny i ciągły sposób monitorować zadaną temperaturę. Żelowy podkład grzejący niezwykle równomiernie rozprowadza ciepło, posiada właściwości przeciwodleżynowe i może być stosowany zamiennie z materacem wodnym.

tahatdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl