Udowodniono, że dzięki obniżeniu temperatury owłosionej skóry głowy w znaczny i skuteczny sposób ogranicza się wypadanie włosów u osób poddawanych chemioterapii.
Dowiedziono, że czepek do chemioterapii okazał się skuteczny w 37% przypadków (przy użyciu doksorubicyny), u 60% pacjentów zanotowano minimalne łysienie, natomiast w pozostałych 3% przypadków nie uzyskano żadnego efektu.
Udowodniono, że dzięki obniżeniu temperatury owłosionej skóry głowy w znaczny i skuteczny sposób ogranicza się wypadanie włosów u osób poddawanych chemioterapii. Czepek składa się ze specjalnego elastomeru termoplastycznego, który gromadzi zimno i utrzymuje je przez dłuższy czas, zależnie od rodzaju leku stosowanego w chemioterapii.
Czepek obniża temperaturę owłosionej skóry głowy równomiernie na całej jej powierzchni, działa wazokonstrykcyjnie (obkurcza naczynia krwionośne), zapobiegając tym samym wypadaniu włosów i pozwalając zachować mieszki włosowe.
Czepek można trzymać w lodówce lub mrozić w zamrażarce do temperatury –18°C, tak aby utrzymywał zimno w czasie dłuższych podróży bez ryzyka uszkodzenia go (należy stosować w tym celu załączoną nylonową torebkę). Czepek pozostaje miękki w każdej temperaturze.
Zdzisław Olejniczak, specjalista ds. programowych Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa opolskiego.
1Patryk Trybulec – Naczelnik Wydziału Zdrowia i Organizacji Pozarządowych w Starostwie powiatowym w Będzinie.
1Halina Śmieja, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalu nr 2 w Bytomiu.
1Marzena Seledyn, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalu powiatowym w Szczytnie.
1